"ДИТИНА І ГАДЖЕТИ" Телефон, планшет, комп’ютер – всі ці речі стали не від’ємною частиною життя в сучасному світі. Дуже часто вони стали і частиною життя дітей, навіть найменших. Але чи справді це так добре?Останнім часом проводиться багато наукових досліджень, які вивчають вплив ґаджетів на здоров’я і розвиток дітей. І результати більшості з них не на користь останніх.
Шкідливий вплив ґаджетів
Зір. Якщо говорити про шкоду, то перше, що згадують батьки – це зір. Коли дитина переглядає мультфільм, на будь-якому екрані, око фіксується
на одному предметі і на одній відстані. М’язи ока не рухаються і дуже швидко втомлюються. Якщо це часто повторюється – гострота зору падає. Дрібна моторика. Багато хто помилково вважає, що
різноманітні ігри на комп’ютері чи планшеті розвивають дрібну моторику – натискання кнопочок, пересування по екрану… Але в таких іграх використовується тільки мінімальна кількість м’язів руки –
малювання чи, навіть, писання набагато корисніше. Не кажучи про ігри з більш дрібними предметами.
Фізична активність. Сидіння з ґаджетом в багато разів знижує таку необхідну дітям фізичну активність. З часом рухові ігри стають менш цікавими, ніж те, що може дати комп’ютер. Як наслідок можливий розвиток різноманітних захворювань, таких як ожиріння, затримка розвитку мовлення.
Хребет. Нерухоме положення тіла і нерівне положення хребта сприяють розвитку сколіозу, кіфозу, лордозу і, навіть, рахіту.
Кровообіг. При користуванні телефоном чи планшетом голова зазвичай нахилена трохи вниз. В результаті її вага зростає пропорційно до кута нахилу голови – чим нижче, тим навантаження більше. Як наслідок порушується кровообіг в шийному відділі і головному мозку.
Харчовий інтерес. Якщо під час їжі діти дивляться мультики, то в їх організмі порушується система природного харчового інтересу – організм перестає відчувати момент насичення, порушується виділення шлункового соку. В декого навпаки пропадає апетит. Як результат може розвинутися ожиріння, чи дитина страждатиме від недоїдання.
Порушення сну. Проведені наукові дослідження підтвердили, що в тих дітей, які користуються ґаджетами частіше виникають проблеми з сном, вони важче засинають, тривалість швидкого і поверхневого сну більша. В результаті дитина більше втомлюється, їй важче зосередитися на вивчені матеріалу, погіршується пам’ять.
Комунікабельність. Діти втрачають інтерес до рольових ігор, спільних ігор і спілкування з іншими дітьми.
Творчі здібності. Чим більше діти проводять час за комп’ютерними іграми і мультфільмами, тим менше в них бажання до малювання, ліплення і інших творчих занять.
Які позитивні моменти в користуванні ґаджетами?
Розвиток посидючості. Діти, які багато часу проводять за переглядом мультфільмів чи комп’ютерних ігор більш посидючі, їм легше даються ігри,
які вимагають перебування на одному місці.
Розвиток логіки. На даний момент існує велика кількість спеціальних ігор для дітей, які пришвидшують їх розвиток, логіку, інтелектуальні здібності. Інформація подається в ігровій формі, тому легше запам’ятовується.
Використовувати ґаджети чи ні – це рішення залишається за батьками. Але даючи дитині планшет подумайте, чи справді ви зараз не можете без нього? Можливо цю супер-розвиваючу гру для вивчення кольорів можна зробити офлайн? Подумайте, чи за деякий час ви не будете шукати способів як відучити дитину від цих пристроїв. Можливо в вашому випадку, все таки, простіше не привчати?
Якщо ж ви не плануєте «не пускати» ґаджети в життя дитини, ось кілька порад, які допоможуть зменшити їх шкідливий вплив 1. Дітям до року краще взагалі не давати планшетів і не включати мультфільмів. До 3-х років час користування має бути не більше 15-ти хвилин. 2. Не залишайте дитину на одинці з пристроєм – контролюйте те, що дивиться чи грає дитина. 3. Відстань від екрану до очей має бути не менше 40 см, добре, якщо дитина використовує спеціальні окуляри. Якщо це планшет чи телефон - краще нехай вони стоять на столі, аніж будуть в дитячих руках. 4. Робіть перерви між переглядами – як мінімум гімнастику для очей. 5. Не дозволяйте користуватися ґаджетом під час їжі. 6. Дітям до 6-ти років взагалі не рекомендується перегляд 3-D фільмів. До 10-11 років такі фільми можна дивитися, але рідко. 7. Не робіть з ґаджету особливу винагороду. Наприклад, гра в якусь гру, як приз за виконане домашнє завдання. Так ви самі ж зробите з цього щось надзвичайно бажане.
Щоб дитині не хотілося постійно грати в ігри чи дивитися мультфільми – створіть їй умови для цікавішого проведення часу. Гуртки за зацікавленням, спільні прогулянки в цікаві місця, гарні книжки. Дозволяйте дітям грати в цікаві для них ігри, навіть якщо в результаті одержите безлад в кімнаті. Найчастіше діти, які обмежені тісними рамками заборон і обмежень в реальному світі, найбільше прагнуть зануритися в світ віртуальний.